Ognisko Misyjne

"Dzieci dzieciom misji" - to idea Misyjnego Dzieła Dzieci, które założył w 1843 roku francuski bp Karol de Forbin-Janson. Bardzo przejęty losem umierających z głodu i niedożywienia chińskich dzieci poprosił o pomoc chłopców i dziewczęta z Paryża. Biskup poprosił ich, by codziennie ofiarowali jedno "Zdrowaś Maryjo" oraz jeden pieniążek w miesiącu. W ten sposób pod hasłem: "Ratować dzieci przez dzieci" rozpoczęli oni najpiękniejszą przygodę z Jezusem, Zbawicielem świata. Ówcześni papieże widząc dobro, jakie płynie z Dzieła, chcieli, aby było znane w całym Kościele. Dlatego też gorąco polecali je rodzicom, nauczycielom, duszpasterzom i biskupom. W 1922 roku papież Pius XI uczynił je Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci (PDMD). Dziś dzieci z Europy i innych kontynentów, jako "najukochańsi" przyjaciele i pomocnicy Ojca Świętego, niosą solidarną pomoc potrzebującym rówieśnikom. Poprzez modlitwę, ofiarę, służbę i twórczość - budują MOST braterstwa misyjnego.

W Polsce PDMD istnieje od 1858 roku. Obecnie należy do niego wiele tysięcy małych Polaków. Każdy może zostać misjonarzem Jezusa na miarę swoich sił. Dzieci, które należą do PDMD codziennie modlą się za swoich rówieśników nieznających jeszcze Pana Jezusa i misjonarzy (np. jedno "Zdrowaś Maryjo"). W intencji misji ofiarują radości, cierpienia, wyrzeczenia, jakie niesie życie, regularnie odkładają drobne oszczędności (równowartość jednego cukierka), a także czytają czasopismo "Świat Misyjny".

W naszej parafii ognisko misyjne istnieje od września 2010 roku. Powstało w Szkole Podstawowej w Borze. Obecnie udziela się w nim siedemnaście małych misjonarek. Są to uczennice klas od III do VI. Cztery z nich przygotowuje się do wstąpienia w szeregi ogniska, które odbędzie się 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Spotykamy się w każdą sobotę. Modlimy się wóczas za misje, rozważamy Słowo Boże, czytamy "Świat misyjny", poznajemy kraje misyjne, uczymy się piosenek, tańca i modlitw w różnych językach, a także przygotowujemy akcje takie jak: loterie, kiermasze, gazetki, itp. Jak przystało na małych misjonarzy angażujemy się w życie wspólnoty parafialnej poprzez śpiew na niedzielnej Mszy św., przygotowanie oprawy liturgicznej raz w miesiącu (I sobota miesiąca) oraz uczestnictwo w nabożeństwach w ciągu roku liturgicznego: różaniec, roraty, droga krzyżowa.

W roku szkolnym 2010/2011 byłyśmy na Diecezjalnym Kongresie Misyjny w Płokach. W październiku 2011 roku zorganizowałyśmy kiermasz ciast w Tygodniu Misyjnym. Mamy też swoją nazwę - "Giraffes", co oznacza po prostu Żyrafy. Dlaczego tak? Bo żyrafa to ssak, który ma największe serce (musi pompować krew do długiej szyi), a my chcemy mieć największe serca ze wszystkich ludzi, aby dzielić się nim z innymi. Przed nami wiele zadań, ale zapału misyjnego nam nie brak. Dołącz do nas i TY!

KALENDARIUM WYDARZEŃ (rok szkolny 2011/2012):

1 XII w ramach wizytacji kanonicznej parafii odwiedził szkołę w Borze ks. biskup Jan Zając. Po rozmowie z dziećmi i nauczycielami Ognisko Misyjne „Giraffes”  w strojach afrykańskich wykonało piosenkę „Sija hamba” czyli „W świetle Boga”. Na koniec wizyty ks. Biskup udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa.

11 XII Ognisko Misyjne „Giraffes” przeprowadziło kiermasz własnoręcznie wykonanych kartek i ozdób świątecznych. Dużym powodzeniem cieszyły się choinki z makaronu, aniołki i szopki. Wszystkim, którzy przygotowali kiermasz, a także tym, którzy nabyli nasze wyroby składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

26 XII w Święto św. Szczepana Ognisko Misyjne „ Giraffes” uczestniczyło w uroczystej Mszy św., podczas której ks. proboszcz Andrzej Kamiński udzielił uroczystego błogosławieństwa na rozesłanie Kolędników Misyjnych. Przyłączając do akcji Kolędnicy Misyjni nasza grupa po raz pierwszy wyruszyła, aby kolędując nieść Dobrą Nowinę mieszkańcom Boru. Młodzi kolędnicy wcielili się w postacie: Matki Bożej, Anioła, misjonarza, dziecka z Afryki, dziecka z Japonii, diabła. Treść przedstawienia miała na celu przybliżyć mieszkańcom trudną sytuację dzieci w krajach misyjnych i zachęcić ich do okazania pomocy. Kolędnicy spotkali się ze wspaniałym przyjęciem i doświadczyli wiele dobroci ze strony przyjmujących. W imieniu swoim wszystkich kolędników, a także dzieci z Sudanu, do których trafią zebrane ofiary, składam serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy otworzyli swoje domy i serca na Dobrą Nowinę.

fot. arch. Ogniska Misyjnego

Logo ogniska misyjnego