Łagiewniki - Wielki Czwartek

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski przewodniczył dziś – 2 kwietnia 2015 roku – Mszy Krzyżma Świętego, w której uczestniczyli nasi ministranci oraz młodzież gimnazjalna. Eucharystia miała miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.  Tradycyjnie w Wielki Czwartek poświęcone zostały oleje święte, a kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń.

W homilii ks. kard. Dziwisz zwrócił się do kapłanów, którzy dziś – w Wielki Czwartek – przeżywają swoje święto. Przypomniał, że wstępując na drogę służby kapłańskiej, przyjmując święcenia diakonatu i prezbiteratu, „podpisali się pod takim projektem życia”.

- To projekt trudny, wymagający, ale przecież najpiękniejszy. Oddaliśmy się Jezusowi, Najwyższemu Kapłanowi, do dyspozycji. On potrzebuje naszych umysłów i serc, aby jego Ewangelia docierała do umysłów i serc naszych sióstr i braci – mówił.

Metropolita krakowski zaznaczył, że Jezus potrzebuje kapłanów, ale nie zatrudnia ich jako najemników”. - On oczekuje, że w naszym kapłańskim życiu będziemy przede wszystkim odtwarzać jego najgłębsze postawy. Jego spojrzenie na świat, na ludzi i wydarzenia, ma być naszym spojrzeniem. Jego styl życia ma być naszym stylem – podkreślił i dodał, że ewangeliczne ubóstwo powinno cechować każdego duchownego. - Przypomina nam o tym papież Franciszek i musimy poważnie traktować jego wołanie o Kościół ubogi dla ubogich – powiedział kaznodzieja.

Ks. kard. Dziwisz mówił jeszcze, że kapłan jest człowiekiem posłusznym w Kościele, bo „nie realizuje swoich pomysłów, nie uprawia wolnego zawodu, nie kieruje swoją firmą, ale uczestniczy jako sługa w jednej misji Jezusa Chrystusa”.

Swoje słowo ks. kard. Dziwisz skierował także do ludzi młodych - służby liturgicznej, uczestników ruchów i stowarzyszeń katolickich - zgromadzonych w Sanktuarium. Powiedział, że są oni wiosną Kościoła. Jak mówił, Kościół odnawia się i odradza dzięki młodym i liczy na nich.

Ks. kard. Dziwisz przypomniał dwie znaczące rocznice przypadające 2 kwietnia: 65 lat temu kardynał Franciszek Macharski przyjął święcenia prezbiteratu; 10 lat temu odszedł do wieczności Jan Paweł II. - Dziękujemy dziś Bogu za dar jego życia i służby, za jego świadectwo wiary i świętości. Prosimy go aby towarzyszył nam dzisiaj z nieba - mówił.

wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 1711